Sastojci Otvori listu sastojaka

  • 1 svježa crvena paprika
  • 4 rajčice srednje veličine
  • 2 luka (ukupno 200g)
  • 1 čeanj češnjaka
  • maslinovo ulje
  • 1 mala žl. soli
  • papar
  • 2 dcl temeljca (od junećih kostiju) ali može i malo juhe ako imate, a ako ne tada običnu vodu
  • zamrznuti oslić
  • limunov sok
  • brašno glatko ili oštro
  • ulje za prženje
  • svježi ili sušeni peršin za posipanje
  • limun za dekoraciju i konzumaciju
  • prilog kuhana riža ili prženi krumpirići... ili po želji i ukusu

VIDEO – Sataraš i prženi oslić

Saša Vukić | 20.02.17 u 15:29

Recept

sataraš i prženi oslić recept. Luk narezati na kolutove, papriku očistiti i narezati na malo veće komadiće, češnjak sitno isjeckati a rajčicu (paradajz) prepoloviti i odstraniti srednji tvrdi dio.

Na maslinovom ulju prvo prepržiti luk, posoliti… pirjati/dinstati 5 minuta. Zatim dodati papriku, pa sve zadjedno pirjati 3 minute. Dodati rajčicu, i temeljac pa češnjak, te zaklopljeno pirjati 5 minuta. Skinuti kožice od paradjza, ide lako dolje, kao neke male kapice recimo a jasno je prikazano u video receptu. Tada narežite rajčicu ali obavezno ih izvadite van, nemojte kao ja rezati u posudi jer postoji mogućnost da je oštetite. Ja je nisam ali ipak pogriješio sam i to nisam smio učiniti. Tada staviti papra po želji i ukusu te pirjati/dinstati još oko 5-10 minuta na srednje jakoj vatri i sataraš je gotov. Ono što je bitno za reći da ga probate i procijenite koja je doza slatkoće u rajčici/paradajzu i ako je malo kiselo, neposredno prije nego je gotov slobodno stavite jednu malu žlicu šećera. Ja osobno kupim, jer je pristupačniji i bolji za ovo jelo, onaj mekani i zreli slatki paradajz (oštećeni), pa se cjenkam na tržnici/placu i dobijem gotovo uvijek 50% popusta i uštedi se nešto sitno 🙂

Istovremeno dok ste pripremali sataraš, pripremite i pržene osliće. To je oborita bijela riba, samim time njeno meso je jako ukusno. Ja često kupim zamrznuti očišćeni oslić koji je vrlo pristupačan cijenom, čak 4 puta, barem ovdje, je pristupačniji nego svježi oslić a pripremljen na ovaj način je zaista jako ukusan i pogodan za djecu, jer nema kostiju i nema onaj klasični okus ribe koji dosta djece odbija, pa zaista predlažem da ga pripremite po ovom zaista jednostavnom receptu, vjerujte mi da ćete biti zadovoljni.

Jako je bitno da ga ne uopće ne odmrzavate, već ga odmah nakon kupovine zamrznutog ogulite. Ukoliko ste ga nakon kupovine spremili u duboko zamrzavanje, tada vam je dovoljno da ga izvadite samo 5- 10 minuta prije nego ga idete guliti. Kratko ga isprati pod hladnom vodom i koža uz pomoć noža doslovce sama ide dolje. Kada bi predugo čekali da se odmrzava, tada bi zajedno sa kožom “trgali” i komade mesa što definitivno nije Ok. Sve je jasno prikazano u video receptu. Zašto gulim kožu? Pa upravo jer se u njoj, obzirom da nije svjež nalaze eventualni toksini i ostale nečistoće koje su u ribu ušle u transportu i fazi zamrzavanja u tko zna kojim zamrzivačima, a upravo koža daje onaj opori okus koji djeca baš ne vole. Obzirom da ih ja imam troje, meni je ovo idealan recept kada smo kod zamrznutog oslića. Svježi oslić je nešto drugo, da se odmah razumjemo. Ali da se vratimo na recept. Preko tako oguljenih oslića iscijedimo limunov sok, posolimo i pokapamo sa malo maslinovog ulje i utrljamo. Nakon 5 minuta ih, dok su još uvijek zamrznuti, uvaljamo u brašno, može glatko ili oštro, sasvim je svejedno ovdje.

Zatim ih pržite u dosta ulja (ne sad previše) sa svih strana na srednje jakoj vatri oko 20-25 minuta. Sataraš i prženi oslić poslužite uz rižu ili uz pržene krumpiriće na toj istoj masnoći gdje su se pržili oslići.

Meso se vrlo lako odvaja od srednje kosti, ostaje čisto meso bez kostiju koje slobodno možete dati i maloj djeci kao prijelaz na meso (svejedno budite oprezni)

Možete ga poslužiti i kao klasik, uz krumpir salatu, koja kao što znate mora biti dobro ohlađena, da bi bila baš onako kako treba 🙂

Ipak, za bolju vizualizaciju ovog recepta predlažem da pogledate kako sam ja pripremao sataraš i prženi oslić

Komentari

Pogledajte i ostale recepte